Teoretycznie czatowanie przez internet to domena dzieci. Mamy świąteczna przerwę od szkoły, pogoda nie sprzyja spacerom, więc pozwalamy dzieciom nacieszyć się telefonem, komputerem czy tabletem. Jednak odpowiedzialność za bezpieczne korzystanie z tej globalnej Sieci ciąży na dorosłych, dlatego muszą oni znać podstawy bezpiecznego czatowania, aby mogli wyedukować swoje dzieci w tym zakresie. Dla tych, którzy mają trudności w ubraniu w słowa, dlaczego czatowanie online może być niebezpieczną rozrywką, podajemy przydatne podpowiedzi.
- Chroń swoją tożsamość. Nie wpisuj swoich prawdziwych danych i nigdy nie podawaj żadnych informacji, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu Ciebie lub miejsca, w którym przebywasz. Mam tu na myśli nazwisko, zdjęcia, do jakiej chodzisz szkoły, gdzie spędzasz czas, a także informacje związane z miejscem zamieszkania: kraj, miasto i adres.
- Nie ufaj nikomu. Fajnie jest rozmawiać ze znajomymi w Sieci, ale musisz wiedzieć, że ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają. Dlatego lepiej nie spotykaj się osobiście z osobami poznanymi przez internet. Nawet jeśli wydaje Ci się, że kogoś dobrze znasz — pamiętaj, że złoczyńcy są naprawdę świetni w kreowaniu osobowości.
- Czat czy komunikator? Zawsze korzystaj z bezpiecznego pokoju czatowego, ale nawet wtedy pamiętaj, że wszystkie rozmowy są obserwowane przez moderatorów. Z drugiej strony są ludzie, którym to nie przeszkadza, więc nie zawahają się przed rozpoczęciem niewłaściwej rozmowy i napisaniem czegoś, przez co możesz się poczuć niekomfortowo. Z kolei komunikatory nie są wcale bezpieczniejsze; nie akceptuj zaproszenia do rozmowy od kogoś, kogo nie znasz osobiście, i nigdy nie podawaj swojego hasa do komunikatora ani czatu, nawet znajomym.
- Rozmawiaj z rodzicami. Rodzice muszą rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym, z jakich pokoi korzystają i jakie rozmowy są dla nich dozwolone. Dobrym pomysłem może się okazać pozwolenie dzieciom na rozmowy tylko z tymi osobami, które znają zarówno rodzice, jak i dzieci. Dzieci muszą czuć, że mogą swobodnie powiedzieć swoim rodzicom na przykład o tym, że rozmowa z kimś zeszła na niewłaściwe tory.
- Korzystaj z pomocy. Rozmawiając przez internet, nigdy nie wyłączaj zainstalowanej ochrony. Istnieje wiele osób, które są naprawdę świetne w przekonywaniu dzieci do swoich pomysłów i zdobywaniu ich zaufania. W związku z tym zarówno rodzice, jak i dzieci muszą zawsze być czujni, z kim i o czym rozmawiają, a także jakie udostępniają informacje. W tym może pomóc na przykład moduł Kontroli rodzicielskiej dostępny w produkcie Kaspersky Internet Security lub samodzielne rozwiązanie, Kaspersky Safe Kids.