Wszystko, co musicie wiedzieć o Dysku Google

Niewiele ponad rok temu każdy, kto korzystał z Google Docs odkrył, że usługa ta całkowicie zniknęła, a w jej miejsce pojawił się Dysk Google. Później dowiedzieliśmy się, że Dysk Google,

Niewiele ponad rok temu każdy, kto korzystał z Google Docs odkrył, że usługa ta całkowicie zniknęła, a w jej miejsce pojawił się Dysk Google. Później dowiedzieliśmy się, że Dysk Google, to tak naprawdę usługa Google Docs, tyle że ponoć lepsza. Dziś już mało kto o tym myśli i w sumie nic dziwnego, biorąc pod uwagę jak chętnie Google zmienia nazwy swoich usług.

47_google_drive

Funkcje. Oparta na chmurze usługa Google’a standardowo oferuje 15 GB wolnego miejsca (do niedawna było to 5 GB) na dokumenty, zdjęcia, filmy, PDF-y i inne dane. Użytkownicy mogą zapłacić, by zwiększyć pojemność do 25 GB (za 2,49 dolarów amerykańskich za miesiąc), do 100 GB (za 4,99 dolarów amerykańskich za miesiąc) itd. Na komputery PC i Maki można pobrać specjalne aplikacje, które maksymalnie ułatwiają synchronizowane danych z Dyskiem Google. Podobne aplikacje można pobrać dla urządzeń mobilnych z Androidem i iOS-em.

Obawy. Obawy związane z Dyskiem Google są różnorakie – od zarzutów stawianych przez ludzi, którzy po prostu nie lubią Google’a po poważne problemy związane z bezpieczeństwem. Jak w przypadku każdego systemu przechowywania danych opartego na chmurze, użytkownicy są całkowicie zdani na serwery dostawcy. Jeżeli serwery te z jakiegokolwiek powodu przestaną funkcjonować – a zdarzało się to już w przypadku Dysku Google – nikt nie będzie mógł uzyskać dostępu do swoich danych.

Bezpieczeństwo. Żaden system przechowywania danych w chmurze nie jest całkowicie bezpieczny. Jednak w przypadku Dysku Google mamy do czynienia z dodatkowym problemem – połączeniem tej usługi z kontem Google użytkownika. Z tego powodu dane mogą zostać ukradzione, gdy użytkownik – na przykład – gdy wykradzione zostanie hasło do poczty na Gmailu. Rezultaty takiego wycieku danych mogą być katastrofalne. W swoich poradach bezpieczeństwa Google sugeruje, by używać silnego hasła, nie pobierać folderów z Dysku Google na współdzielone urządzenia i pamiętać o wylogowywaniu się po zakończeniu korzystania z tej lub jakiejkolwiek innej usługi Google.

Rozwiązania. Jeżeli przechowujesz w chmurowej usłudze Google’a ważne dla ciebie dane, twórz dodatkowo ich kopie zapasowe na zewnętrznym dysku twardym, który trzymasz w bezpiecznym miejscu, najlepiej poza domem lub biurem – na wypadek pożaru lub włamania. A jeżeli dane są krytyczne, przechowywanie ich w chmurze może po prostu być złym pomysłem. A jeżeli już zdecydujesz się korzystać z chmury, wspomóż swój system bezpieczeństwa aplikacją taką jak Kaspersky PURE 3.0 lub Kaspersky’s Internet Security 2013.

Czy masz szpiega w kieszeni?

Jeżeli przyjmiemy, że komputery są stosunkowo niedawnym wynalazkiem, urządzenia mobilne będą w tej skali odniesienia niewiarygodnie nowe. Tak jak przez większą część ostatnich dwóch lub trzech dekad zastanawialiśmy się, jak

Porady