10 wskazówek bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci

W sieci czyha na nas wiele potencjalnych zagrożeń, takich jak szkodliwe oprogramowanie, phishing czy spam. Ale jest też inny wymiar, w który dotyczy dzieci. Są one mniej doświadczone życiowo, więc

W sieci czyha na nas wiele potencjalnych zagrożeń, takich jak szkodliwe oprogramowanie, phishing czy spam. Ale jest też inny wymiar, w który dotyczy dzieci. Są one mniej doświadczone życiowo, więc najczęściej nie zachowują należytej ostrożności w kwestii dzielenia się informacjami, odpowiadania na fałszywe wiadomości lub klikania odnośników na stronach internetowych.

Children online FINAL_fb

Dzieci narażone są na określone typy zagrożeń, do których należy pornografia, przemoc  i narkotyki , ale także strony poświęcone samookaleczaniu czy samobójstwu. Prawda jest taka, że dzieci od nieodpowiedniego materiału może dzielić jedynie kilka kliknięć: niechciana zawartość może być ukryta w wynikach wyszukiwania przykładowo takich bajek jak Świnka Peppa, Dora poznaje świat, Strażak Sam.

Dzieci mogą być również celem banerów reklamowych wyświetlanych na odwiedzanych stronach internetowych. Zdziwiłbyś się, co oszuści chcą zdobyć  za pomocą reklam kontekstowych przygotowanych pod kątem dzieci. Wiele dzieci używa kart kredytowych rodziców i z tego względu stanowią oni główny cel cyberprzestępców.

Nic nie ukrywaj, udostępniaj wszystko

Jest także inny aspekt bezpieczeństwa w sieci. Nasze dzieci dorastają w kulturze „dzielenia się wszystkim”. Portale społecznościowe pozwalają traktować internet jak tablicę informacyjną w domowej kuchni. Umieszczają tam informacje o tym, gdzie i z kim się znajdują oraz co robią –wraz z ilustrującymi zdjęciami. Różnica jest taka, że tablica w kuchni jest dostępna tylko dla znajomych i rodziny, a to, co zostało zamieszczone w sieci, może zobaczyć każdy na całym świecie. Internetowi przestępcy mogą wykorzystać informacje osobiste dzieci lub młodzieży do przypisania im odpowiedniego profilu. Następnie cyberprzestępcy próbują zdobyć ich zaufanie i próbują zaaranżować spotkanie w realnym świecie. Z kolei udostępnione zdjęcia mogą zostać użyte przez rówieśników do znęcania się. Dorośli łatwiej potrafią przewidzieć problem w czasach ‚dzielenia się wszystkim’, dzieci natomiast często muszą najpierw popaść w kłopoty.

Technologia a przepaść pokoleniowa

Niestety, jesteśmy świadkami luki technologicznej między pokoleniami. Rodzice są bardziej doświadczeni życiowo, lecz gorzej radzą sobie z nową technologią.  Nie zawsze mają świadomość, jakie korzyści można osiągnąć przy pomocy dzisiejszej technologii. Dzieci natomiast nie mają problemu z obsługiwaniem nowych technologii, ale często korzystają z nich beztrosko, są nieświadome potencjalnych zagrożeń.

Obserwuj i ucz

Bardzo ważne jest, aby rodzice od samego początku byli zaangażowani w aktywność swoich dzieci w internecie, pomagając w im w bezpiecznym okiełznaniu tego medium. Oczywiście informowanie o zagrożeniach czyhających w internecie powinno być dopasowane do wieku dziecka. Nie możemy oczekiwać od najmłodszych, że zrozumieją oni złożoność zagrożeń płynących z internetu. Muszą wiedzieć, że ma on dobre i złe strony. Można to porównać do sytuacji, gdy chodzimy z dzieckiem po mieście i opowiadamy mu o bezpieczeństwie na drodze, cały czas mu przy tym towarzysząc. Warto jest tłumaczyć zasady bezpieczeństwa w sieci (używanie oprogramowania bezpieczeństwa do blokowania niebezpiecznego kodu, używanie haseł do ochrony naszych rzeczy), wyjaśniać zagrożenia płynące z ujawnienia naszych informacji osobistych itd. Wiadomości te muszą zostać gruntownie przyswojone a ich zakres rozszerzany w miarę rozwoju dziecka. Im wcześniej dziecko oswoi się z koniecznością ochrony danych, tym większa szansa, że nie będzie postrzegać zasad bezpieczeństwa jako przysłowiową kulę u nogi.

Poniżej znajduje się lista porad związanych z bezpieczeństwem dzieci w internecie.

  1. Rozmawiajcie o potencjalnych zagrożeniach.
  2. Angażujcie się w aktywność swoich dzieci od samego początku, stańcie się ich naturalnymi nauczycielami.
  3. Zachęcajcie dzieci do rozmowy o ich doświadczeniach w sieci, a w szczególności  o tym, co je niepokoi lub przeraża.
  4. W dzisiejszych czasach „rozpowszechnianie wszystkiego” jest wszechobecne. Dzieci nie rozpoznają instynktownie zagrożeń związanych z udostępnianiem informacji, więc należy uświadamiać im potencjalne problemy.
  5. Ustalcie jasne zasady, co wolno, a czego nie w internecie. Dostosujcie zasady do wieku dziecka.
  6. Używajcie kontroli rodzicielskiej w celu określenia, co jest dozwolone, jak długo i kiedy dziecko może spędzać czas w internecie, a jaka zawartość i jakie typy aktywności będą blokowane (czaty, fora internetowe itp.). Istnieje możliwość skonfigurowania filtrów kontroli rodzicielskiej względem różnych profili na komputerze, co umożliwia dostosowanie ich do dzieci w różnym wieku.
  7. Uczcie dzieci, aby były wyczulone w kwestii ochrony swojej prywatności i ustawień swoich kont na portalach społecznościowych tak, aby ich wpisy były widoczne tylko dla rodziny i znajomych.
  8. Doświadczenie życiowe kontra zmysł technologiczny: możecie być bardziej świadomi pułapek internetu, ale dzieci są bardziej biegłe w używaniu technologii. Zachęcajcie je do wymiany informacji i uczcie się od siebie nawzajem.
  9. Chrońcie komputer, używając oprogramowania antywirusowego.
  10. Nie zapominajcie o smartfonach – są to nie tylko telefony, ale także wyrafinowane komputery. Większość smartfonów jest wyposażona w kontrolę rodzicielską, a firmy dostarczające oprogramowanie antywirusowe oferują aplikacje do filtrowania niepożądanych treści , nadawców uciążliwych SMS-ów itd.
Porady