10 trików przedłużających życie baterii iPhone’a

Większość smartfonów oferujących wydajną baterię albo już była, albo dopiero będzie. Dzisiejsze iPhone’y i Androidy potrafią wykończyć baterię szybciej, niż przeciętny człowiek nauczy się literować najdłuższy wyraz na świecie. Bateria

Większość smartfonów oferujących wydajną baterię albo już była, albo dopiero będzie. Dzisiejsze iPhone’y i Androidy potrafią wykończyć baterię szybciej, niż przeciętny człowiek nauczy się literować najdłuższy wyraz na świecie.

Bateria iPhone’a pada zbyt szybko z bardzo prostego powodu: system iOS jest ustawiony domyślnie tak, aby wycisnąć maksymalne możliwości grafiki, prędkości, użyteczności i zdolności kontekstowych aplikacji (z których większość nie dba o oszczędzanie energii). Szczerze mówiąc, dostawcy aplikacji nie myślą o baterii wcale. Ale Ty i my powinniśmy, z bardzo prostego powodu – wydajność to jeden z elementów ochrony.

  1. Zmniejsz jasność ekranu do 30-40%

Domyślnie jasność ekranu jest ustawiona na 100% lub działa w trybie automatycznym (co jest w zasadzie tym samym). Może to subiektywne odczucie, ale działa. Przejdź do Ustawienia -> Ekran i jasność, wyłącz tryb automatycznego dostosowania i ręcznie ustaw suwak na około 30 procent wartości maksymalnej. Następnie wyłącz swojego iPhone’a na 5-10 minut. Gdy go włączysz, prawdopodobnie nie odczujesz różnicy. Ale jego bateria tak!

  1. Wyłącz moduł Bluetooth

Gdy po raz pierwszy włączasz nowego iPhone’a (jak również za każdym razem, gdy instalujesz ważne aktualizacje lub uruchamiasz ponownie system), system iOS automatycznie włącza funkcję Bluetooth. Dlaczego – nie wiadomo, ale jeśli nie używasz zestawu słuchawkowego na Bluetooth ani nie korzystasz z tej technologii na co dzień (np. w samochodzie), lepiej ją wyłącz.

  1. „Tryb samolotowy” jest przydatny nie tylko na lotnisku

Gdy Twój iPhone nie widzi sieci komórkowej, robi wszystko (dosłownie wszystko), aby złapać jakąkolwiek formę życia komórkowego we wszechświecie. Problem w tym, że gdy w pobliżu nie ma stacji bazowych, wyszukiwanie pochłania energię baterii. Włączając „Tryb Samolot” tam, gdzie wiesz na pewno, że nie złapiesz żadnej sieci (metro, obrzeża miast itp.) – znacznie zwiększysz żywotność baterii.

2a

  1. Nie pozwól, aby każda aplikacja śledziła Twoją lokalizację GPS

Niektóre aplikacje (właściwie większość z nich) śledzą Twoją lokalizację w czasie rzeczywistym. Oczywiście dla części z nich usługa lokalizacji musi być włączona, bo jest to konieczne do ich poprawnego działania. W końcu po co używać aplikacji do nawigacji, która nie może na bieżąco odczytywać współrzędnych GPS.

Jednak większość aplikacji nie potrzebuje tej opcji. Zastanów się, które z nich będą mogły sprawdzać, gdzie jesteś. A później przejdź do menu Ustawienia -> Prywatność -> Usługi lokalizacji i włącz dostęp w czasie rzeczywistym tylko tym aplikacjom, których naprawdę używasz i którym ufasz. Dlaczego? Pobieranie informacji o Twojej lokalizacji pochłania dużo energii. A poza tym te dane mogą na przykład zostać skradzione i użyte przez cyberprzestępców w sytuacji, gdy Twoja ochrona będzie wyłączona (np. gdy skorzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, która nie jest szyfrowana).

  1. Wi-Fi zabiera mniej energii niż LTE/3G

Właściwie największym wampirem energetycznym jest transmisja danych LTE/3G, zwłaszcza w przeludnionych miejscach wielkich miast. Jeśli zamienisz LTE/3G na sieć Wi-Fi (na przykład będąc w pracy, domu, zaufanej kafejce itp.), żywotność baterii zauważalnie wzrośnie. Dobrym ruchem jest także wyłączenie LTE i korzystanie wyłącznie z 3G. Biorąc pod uwagę fakt, że LTE jest podstawowym powodem, dla którego używamy dzisiaj smartfonów, może to brzmieć jak szaleństwo. Ale jeśli jesteś w podróży i nie wiesz, kiedy będziesz miał możliwość doładowania swojego iPhone’a – warto zapamiętać ten trik.

  1. Pobieranie poczty w czasie rzeczywistym. Potrzebujesz tego? Naprawdę?

To niesamowite, że będąc w Nowym Jorku, można odebrać wiadomość z Australii w chwilę po jej wysłaniu. Ale potrzeba nieustannego „bycia na bieżąco” to chyba przesada. Może nie zawsze, ale biorąc pod uwagę krótki czas „trzymania” baterii, fajnie jest móc sprawdzać pocztę, ale nie non stop!

Przecież tak naprawdę Twój iPhone nie musi co chwilę pobierać wiadomości. Pomyśl – połowę doby śpisz, a kolejne 8-10 godzin spędzasz przy komputerze czy laptopie. Nie musisz być online, gdy rozmawiasz z rodziną przy obiedzie, ani gdy jesteś na piwie z przyjaciółmi, ani gdy jedziesz samochodem, jesteś na siłowni itp.

Wychodzi na to, że czas potrzebny na pobranie nowych wiadomości (nie mylić z czytaniem) to około 10 minut dziennie. Zatem przejdź do menu Ustawienia-> Poczta, kontakty, inne -> i przestaw „Pobierz nowe dane” na Fetch lub Ręcznie zamiast „Push”. Twoja bateria na pewno Ci się odwdzięczy.

  1. Niektóre aplikacje wciąż działają w tle. Wyłącz je!

Wciśnij 2 razy przycisk „home”. W otwartym menedżerze zadań zobaczysz wszystkie aplikacje, które działają w tle. Wybierz, które są niezbędne, a resztę po prostu pozamykaj.

  1. Pobieranie automatyczne jest włączone. Co się stanie, gdy je wyłączymy?

Gdy kupisz nowy pakiet filmów Star Wars (a wszyscy wiemy, że gdy tylko nowy epizod VII trafi do sklepów, większość z nas nie oprze się i znowu kupi cały pakiet 7 części), prawdopodobnie nie musisz pobierać go zaraz przez LTE. Pobieranie w czasie rzeczywistym ma tak naprawdę zastosowanie tylko w jednym przypadku — ważne aktualizacje systemu w przypadku błędu w zabezpieczeniach.

A one nie pojawiają się codziennie i dobrze o tym wiemy. Gdy zdarzy się coś naprawdę niedorzecznego, to mówią o tym wszędzie — telewizja, Twitter, YouTube, blogi, różne media itd. Możesz być pewny, że gdy istnienie świata iPhone’ów będzie zależało od tego, czy zaktualizujesz swoje urządzenie, to ta informacja do Ciebie dotrze. Dopóki jednak ta chwila nie nadejdzie, możesz spokojnie wyłączyć automatyczne pobieranie i się zrelaksować. iTunes poinformuje Cię podczas kolejnej synchronizacji iPhone’a z laptopem.

  1. Odświeżanie aplikacji? Nie każdej!

Bez żalu przejdź do sekcji Ustawienia-> Ogólne-> Odświeżanie w tle i zacznij czyszczenie! Musisz dwa, a nawet trzy razy sprawdzić listę aplikacji, którym zezwalasz na aktualizowanie się w tle, nawet gdy nie są uruchomione czy aktywne. Moja rada: wyłącz je wszystkie. Pozostaw tylko te, których używasz codziennie.

10. Do widzenia, powiadomienia push!

Apple zezwala dostawcom aplikacji na iOS implementację funkcji wysyłania do użytkowników ważnych powiadomień o wielu rzeczach. Przejdź do sekcji Ustawienia-> Powiadomienia i przestudiuj listę aplikacji, które korzystają z tej opcji.

Powiadomienia push powinny być dozwolone jedynie dla tych aplikacji, które są odpowiedzialne za komunikację, bezpieczeństwo lub są elementem systemu i są kluczowe dla spójności. Cała reszta może – i powinna – zostać wyłączona.

Jeśli zrobisz wszystko to, co opisałem w tym poście, jesteś niezły i zasługujesz na dołączenie do naszego klubu. W tej zamkniętej prywatnej społeczności eksperci z Kaspersky Lab rozmawiają o przyszłości Galaktyki, unikatowych innowacjach i niesamowitych wydarzeniach przełomowych w kontekście walki z cyberprzestępczością i hakowaniem, jakiej podejmuje się zespół GReAT. Dzielimy się tam także informacjami na temat przyszłych produktów, zanim pojawią się na sklepowych półkach.

Wielu ludzi traktuje urządzenia mobilne jako „takie same jak tradycyjne komputery, tyle że mniejsze”. Kaspersky Lab postrzega smartfony i tablety nieco inaczej – a dokładnie jako klucze do cyfrowych tożsamości ludzi. Zawsze masz je w kieszeni, znają Twoje współrzędne GPS, mają dostęp do danych osobistych, zdjęć, filmów i plików, a także umożliwiają do nich dostęp przez wiele aplikacji. W jakiś sposób posiadają te informacje.

Wobec tego bezpieczeństwo mobilne to nie tylko technologia, ale raczej proces. Samo sprawdzanie aplikacji pod kątem szkodliwego oprogramowania i upewnianie się, że strony nie zawierają odnośników phishingowych, nie wystarczy. Chyba że robisz wszystko, co można, aby chronić prywatność i bezpieczeństwo swoich danych.

Może Ci się wydawać, że ten artykuł jest o oszczędzaniu energii baterii, ale tak naprawdę chciałem pokazać Ci kilka ustawień Twojego urządzenia mobilnego, które mają możliwość zarządzania danymi. Między Twoją prywatnością a żywotnością baterii urządzenia przebiega cienka linia. Chcę skłonić Cię do refleksji, czy masz kontrolę nad swoją cyfrową tożsamością. Ujarzmij swoje dane, zanim one ujarzmią Ciebie.

Porady